استون استن

برند: کیمیا گستر
کد محصول: 2232182

توضيحات کوتاه

  • حد اقل سفارش 3000 لیتر می باشد
  • پروپانون ، دی متیل فرمالدئید ، دی متیل کتال ، دی متیل کتن ، کتن پروپان ، بتا کتن پروپان ، متیل کتن ، پیروستریک اسید ، پیروستریک اتر، Acetone
  • فرمول شیمیایی : CH3-CO-CH3t.
  • گرید محصول : 1. استون صنعتی 2. استون آزمایشگاهی
  • شماره تماس : 09191104182
  • شماره تماس : 09203219294

 موارد مصرف و کاربرد

 

موارد مصرف و کاربرد : استون بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در تولید پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود. به عنوان حلال در فرمولاسيون پوشش دهنده سطوح و مواد مربوط به شوینده ها و تينرها، همچنين در آکریلیک و الکل هاى نيتروسلولز و رنگ ها، به عنوان حلال در مواد داروئى و آرایشی، حلال چسب، سيمان، جوهر پرینتر، چسب، واکس، رزین، چربى ها، گریس، روغن ها، و مواد رنگى در پروسه هاى عصاره گيرى، در صنایع بى دود کردن پودر، به عنوان حلال پاک کننده در صنایع الکتریکی، و به عنوان حمل کننده استيلن در داخل سيلندرها مورد استفاده است.
 

واکنش ها

 

استون دراثر واکنش با فنیل هیدرازین ، تولید هیدرازون می‌کند. با هیدروکسیل آمین وارد واکنش شده ، ترکیبی به نام اکسیم تولید می‌کند. در اثر احیا به ایزوپروپیل الکل تبدیل می‌شود. در اثر اکسیداسیون با اسیدکرومیک ، دی‌اکسید کربن و اسید استیک آزاد می‌کند. در اثر واکنش با آمونیاک ، دی و تری استون آمین تولید می‌کند. بطور مستقیم با اسید هیدروسیانیک ترکیب شده ، نیتریل ایجاد می‌کند.
استون در اثر واکنش با واکنشگرهای مختلف مانند آهک ، پتاس ، اسید کلریدریک محصولاتی با چگالی بالا مانند C6H10O و C9H12 ایجاد می‌کند. در اثر واکنش با H2SO4 ، فریتیلن C9H12 ( تری متیل بنزن متقارن ) تولید می‌کند. در اثر واکنش با ید در حضور باز ، محصول یدوفرم تولید می‌کند. 

 

نگاه کلی

 

استون ، اولین و مهمترین عضو گروهی است که کتون نام دارند. این ماده مایعی سمی ، روان ، بی‌رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است. بدلیل قطبیت بالا ، حلال خوبی برای اکثر ترکیبات آلی بشمار می‌رود. استون ، بخوبی در آب ، اتانول و اتر حل می‌شود. معمولا بعنوان حلال و پاک‌کننده لاک ناخناستفاده می‌شود. استون به اندازه کم در خون و ادرار یافت می‌شود، اما مقدار آن در موقع گرسنگی و همچنین در بیماری دیابت با کمبود شدید اکسیژن در خون و ادرار افزایش می‌یابد.
بوی میوه‌ای هوای بازدم افراد دیابتی ، ناشی از استون است که در بسیاری اوقات این بو در نفس یک فرد ، نشانه ابتلا به دیابت است. 

 

منبع

استون بطور طبیعی در گیاهان ، درختان ، گازهای آتشفشانی و از تجزیه چربی‌های بدن تولید می‌شود. (در متابولیسم ناقص چربی‌ها مقدار زیادی از سه ترکیب استو استیک اسید و بتاهیدروکسی بوتریک و استون در خون و ادرار دیده می‌شود که نشانه ابتلا به دیابت است.) استون در دود حاصل از اگزوز خودروها و دود سیگار وجود دارد. فرایندهای صنعتی در مقایسه با فرایندهای طبیعی ، استون بیشتری را وارد محیط زیست می‌کنند.
استون در میان محصولات تولید شده از تخمیر چوب و گلوکز یافت می‌شود و مقادیری از آن ، در الکل چوب خام ( تقطیر نشده ) وجود دارد که بعد از تقطیر الکل چوب (متانول) ، مقادیر زیادی استون از باقیمانده تبخیر بازیافت می‌شود. 

 

 

 کاربرد

استون بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در تولید پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود. 

 

 

 

نکات ایمنی

استون مایعی سمی است. نوشیدن حجم بالایی از آن ، سبب بیهوشی و آسیب به مخاط دهانی می‌شود. در اثر تماس با پوست باعث سوزش ، تحریک پوست و صدمه زدن به آن می‌شود. بررسیهای انجام شده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که تنفس استون و قرار گرفتن در معرض آن بمدت طولانی ، باعث آسیبهای کلیوی ، کبدی و صدمه به دستگاه عصبی ، نقصهای مادرزادی و پائین آمدن قدرت باروری در جنس نر می‌شود.
البته هنوز مشخص نیست که آیا استون همین تاثیرات را روی انسان هم دارد یا نه. نکته جالب توجه این است که غلظتهای میلی‌مولار استون در حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به صرع ، اثرهای ضد تشنجی نشان می‌دهد. 

 

 

استون

Acetone

فرمول شیمیایی: CH3COCH3
وزن مولکولی: 08/58
CAS : 67-64-1
RTECS : AL3150000
اسامی مترادف: 2-پروپانون
ویژگی ها: مایع؛ فشار بخار mmHg 266 (kPa 5/35)؛ نقطه جوش ˚c56 ؛ دانسیته g/mL 791/0 ؛ آفت کش گروه III
حدمجاز:                         NIOSH:250 ppm ;     ACGIH: 750 ppm, 1000 ppm STEL;
  OSHA: 750 ppm, 1000 ppm STEL                                                              
احتیاطات ویژه:
کربن دی سولفید سمی بوده و خطر حریق و انفجار آن بالاست (نقطه اشتعال = ˚c 30-). فقط در زیر هود از آن استفاده کنید.
مواد و محلولهای لازم:
1-   کربن دی سولفید (CS2)؛ خلوص گازکروماتوگرافی
2-   آنالیت (استون)
3-   نیتروژن؛ پیش تصفیه شده
4-   هیدروژن؛ خشک
5-   هوا؛ تصفیه شده، خشک
وسایل و تجهیزات لازم:
1-   نمونه بردار: لوله شیشه ای، با طول cm 7، قطر خارجی mm 6 و قطر داخلی mm 4؛ که انتهاهای آن با حرارت بسته شده و دارای درپوش پلاستیکی می باشد. حاوی دو بخش زغال فعال تهیه شده از پوست نارگیل در ˚c 600 (قسمت جلویی: mg 100، قسمت عقبی: mg 50) که توسط یک لایه 2 میلی متری فوم اورتان از هم جدا شده است. یک لایه پشم شیشه مقدم بر بخش جلویی لوله و یک لایه 3 میلی متری فوم اورتان نیز بعد از بخش عقبی محتوی لوله قرار گرفته است. فشار هوای عبوری از لوله در دبی L/min 1 نباید از kPa 4/3 (mmHg 7/5) بیشتر شود. لوله ها در بازار موجود می باشند.
2-   پمپ نمونه برداری فردی با دبی L/min 2/0 – 01/0 ، به همراه لوله های رابط قابل انعطاف.
3-   دستگاه گازکروماتوگراف، با آشکارساز شعله ای-یونی، ثبت کننده نمودار، وستون.
4-   شیشه های نمونه (ویال) 2 میلی لیتری با درپوش پیچ دار PTFE
5-   سرنگ های 10 میکرولیتری (با درجه بندی 1/0 میکرولیتری).
6-   پیپت ؛ 1 میلی لیتری، به همراه pipet bulb
7-   بالن ژوژه 10 میلی لیتری
نمونه برداری:
1-   پمپ های نمونه بردار فردی را کالیبره کنید. ضمن اینکه در هنگام کالیبراسیون یک نمونه بردار را نیز به پمپ متصل کنید.
2-   قبل از نمونه برداری دوطرف نمونه بردار را سریعا بشکنید و نمونه بردار را توسط لوله های رابط قابل انعطاف به پمپ نمونه بردار فردی متصل کنید.
3-   نمونه برداری را در یک دبی مشخص بین L/min 2/0 – 01/0 برای عبور حجم هوای 5/0 تا 3 لیتر انجام دهید.
4-   درپوش نمونه بردار گذاشته و با دقت آن را برای انتقال بسته بندی کنید.
آماده سازی:
1-   محتوی بخش جلویی و عقبی لوله را در ویال های جداگانه ای قرار دهید. لایه پشم شیشه و فوم را دور بیندازید.
2-   mL 1 کربن دی سولفید به هر کدام از ویال ها اضافه کرده و درپوش آن را ببندید.
3-   ویال ها را به مدت 30 دقیقه در همزن قرار دهید.
کالیبراسیون و کنترل کیفی:
1-   روزانه با حداقل 6 استاندارد کاربردی که گستره ی 02/0 تا 10 میلی گرم استون را درهر نمونه پوشش دهد کالیبره کنید.
-        مقدار مشخصی از استون را در بالن ژوژه ی 10 میلی لیتری با کربن دی سولفید به حجم 10 میلی لیتر برسانید.
-        محلول فوق را به همراه نمونه های اصلی و شاهد آنالیز کنید (مراحل 1و2 اندازه گیری).
-        منحنی کالیبراسیون را رسم کنید (مساحت پیک در برابر میلی گرم از استون)
2-   راندمان جداسازی (DE) را حداقل یکبار برای هر تعداد از لوله زغال فعال مورد استفاده در نمونه برداری در گستره کالیبراسیون  تعیین کنید (مرحله 1 کالیبراسیون). همچنین سه نمونه بردار و سه شاهد برای پنج غلظت انتخابی آماده کنید.
-        بخش عقبی جاذب در یک نمونه بردار شاهد را جدا کرده و دور بیندازید.
-        توسط یک سرنگ میکرولیتری مقدار مشخصی از استون یا محلول استاندارد آن در کربن دی سولفید را مستقیما به بخش جلویی جاذب تزریق کنید.
-        درپوش لوله را بسته و آن را به مدت یک شب رها کنید.
-        نمونه ها را جداسازی کرده (مرحله1 تا 3 آماده سازی) و به همراه استاندارد های کاربردی مورد آنالیز قرار دهید (مرحله 1و 2 اندازه گیری).
3-   سه spike مجهول کنترل کیفی و سه spike آنالیت را برای اطمینان از اینکه منحنی کالیبراسیون و نمودار راندمان جداسازی تحت کنترل هستند، آنالیز کنید.
اندازه گیری:
1-   دستگاه گازکروماتوگراف را بر اساس توصیه سازنده و تحت شرایط زیر تنظیم کرده و سپس بخشی از نمونه را یا به صورت دستی با استفاده از روش شستشو با حلال و یا با استفاده از نمونه بردار خودکار به دستگاه تزریق کنید.
-        آنالیت(ماده مورد تجزیه): استون
-        جداساز: mL 1 کربن دی سولفید   
-        دمای تزریق:C  ْ250 
-        دمای آشکارساز:C  ْ300  
-        دمای ستون:C  ْ50 تا C  ْ170 در ˚c/min 10 
-        حجم تزریق: µL5  
-        گاز حامل: نیتروژن N2 یا هلیوم؛ mL/min 30  
-        ستون: شیشه ای، با قطر داخلیmm 6  (10% SP2100 0.1% Carbowax 1500 on Chromosorb WHP)
نکته: اگر سطح پیک بالاتر از گستره منحنی استانداردهای کاربردی بود، با کربن دی سولفید رقیق کرده و مجددا آنالیز کنید و یک ضریب ترقیق مناسب در محاسبات وارد کنید.
2-   مساحت پیک را محاسبه کنید.
مداخله گرها:
مداخله گری گزارش نشده است. می توان از سایر ستون ها مانند 10% SP-2100 یا ستون موئین سیلیکای ذوب شده DB-1 استفاده کرد.
محاسبات:
1-   جرم برحسب mg (تصحیح شده برای راندمان جذب) استون موجود در بخش جلویی (Wf) و عقبی (Wb) لوله نمونه اصلی، و بخش جلویی (Bf) و عقبی (Bb) نمونه شاهد را محاسبه کنید.
نکته: اگر Wb>Wf/10 ، به این معنی است که ماده به بخش عقبی نشت کرده و نمونه از دست می رود.
2-   محاسبه غلظت (C) استون در حجم هوای نمونه برداری شده (V) بر حسب لیتر:
 

برند : 1. استون پتروکم فرانسه 2. استون ساسول افریقای جنوبی 3. استون کومهو کره

مشخصات : استون، اولین و مهمترین عضو گروهی است که کتون نام دارند. این ماده مایعی سمی ، روان ، بی‌رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است</li>
<li>تاریخچه: این ماده توسط حییم وایزمن کشف شده است. وی از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۹ رئیس یک آزمایشگاه شیمی بود و در جریان مسؤولیت خود در آن، طریقه ساخت ماده شیمایی استون را کشف کرد.

 

استن کمهو موجود است استن در انبار شورآباد استن آماده تحویل استن کیلویی استن فله استن بشکه ای استون فله استون آماده تحویل استون در انبار شورآباد

Shopping |09190539902
Premium Joomla Templates
No Internet Connection