ویژه و محدود
تری کلرو اتیلن

تری کلرو اتیلن

برند: کیمیا گستر
کد محصول: در حال به روز رسانی

توضيحات کوتاه

 • کیمیا گستر
 • شماره تماس : 09191104182
 • شماره تماس : 09203219294
 • مهندس رضایی

تری اتیلن گلایکول |

تری کلرو اتیلن(Trichloroethylene)

تری‌کلرواتیلن : Trichloroethylene

که به TCE معروف است یک ترکیب شیمیایی به فرمولC2HCl3 است که عموما به عنوان یک حلال صنعتی کاربرد دارد. این ماده در ظاهر یک مایع بی‌رنگ، غیر قابل اشتعال، و معطر است. امروزه حلالهای آلی به مقدار زیاد در صنایع مورد استقاده قرار می‌گیرند و روز به روز هم استفاده از آنها رو به افزایش است. تری کلرواتن که غالبا تری کلرواتیلن نامیده می‌شود، یک اتیلن استخلافی است که در آن ، سه هیدروژن اتیلن با سه اتم کلر جانشین شده است. این حلال مایعی روغنی و بی‌رنگ است که برای مواد آلی تقریبا انحلال ناپذیر در آب ، حلال مناسبی می‌باشد

خصوصیات فیزیکی : تری کلرواتیلن در می‌جوشد. ماده‌ای نسبتا غیر فرار است و در هوای گرم هم به حالت مایع باقی می‌ماند. فشار بخار آن برابر با 0.08 atm است و این نشان می‌دهد که این ماده تا حدودی تبخیر می‌شود. چگالی آن 1.47gr/ml و سنگین‌تر از آب است. تری کلرواتیلن با آب ، یک سیستم دو فازی تشکیل می‌دهد که آب به علت سبک بودن در لایه بالایی قرار می‌گیرد. چگالی بالای آن ناشی از اتمهای کلر می‌باشد. زیرا هیدروکربنهای غیر استخلافی از آب سبکتر هستند.

انحلال پذیری ترکیبات آلی در آب با افزایش تعداد اتمهای کربن کاهش می‌یابد. انحلال پذیری همچنین با افزایش نسبت کلر به هیدروژن کاهش می‌یابد. تری کلرواتیلن مولکولی کوچک است و با وجود بالابودن نسبت cl/H ، انحلال پذیری متوسطی در آب دارد. 1.1 گرم آن در یک لیتر آب حل می‌شود. این ماده در بسیاری از مایعات آلی حل می‌شود. به آسانی در درون ذره‌های آلی معلق موجود در آب یا رسوبات جذب می‌شود. اما برعکس بسیاری از هیدروکربنهای کلردار در بافت گیاهی یا جانوری به مقدار زیاد تجمع نمی‌یابد. کاربردهای تری کلرواتیلن بیشترین کاربرد (TCE) به عنوان یک حلال صنعتی برای زدودن گریس از سطح فلزات می‌باشد.

موارد استفاده دیگر آن عبارتند از

 1. به عنوان حلال خانگی و حلال خشکشویی تجارتی
 2. استخراج سازنده‌ها از مواد غذایی ‌استخراج کافئین از قهوه
 3.  پاک کننده رنگ
 4.  ضدعفونی کننده
 5.  به عنوان عامل بیهوش کننده

تأثیر در محیط زیست: این ماده به هنگام استفاده در اثر تبخیر یا ریخته شدن و نشت کردن در محیط زیست پراکنده شده ، در منابع آب راه پیدا می‌کند. TCE در حدود یک سوم منابع آبهای زیرزمینی در ایالات متحده یافت می‌شود و متداولترین ماده شیمیایی شناسایی شده در محل تخلیه مواد سمی است. در نزدیکترین محلها غلظت این ماده در آب چاه گاهی از 10μgr/lit بیشتر است. سطح این ماده در آبهای سطحی کمتر از مقدار آن در آبهای زیرزمینی است، زیرا TCE ، می‌تواند از آبهای سطحی تبخیر شده و در هوا پخش شود.11استفاده ازTCE در صنایع غذایی و دارویی به دلیل سمی بودن آن از دهه‌ی ۷۰ میلادی در بسیاری کشورها ممنوع شده است

 

تری کلرواتیلن

 

 

علوم طبیعت > شیمی > شیمی آلی
علوم طبیعت > شیمی > شیمی کاربردی (صنعتی) > شیمی محیط زیست

(cached)

 

 

 

نگاه کلی

امروزه حلالهای آلی به مقدار زیاد در صنایع مورد استقاده قرار می‌گیرند و روز به روز هم استفاده از آنها رو به افزایش است. تری کلرواتن که غالبا تری کلرواتیلننامیده می‌شود، یک اتیلن استخلافی است که در آن ، سه هیدروژن اتیلن با سه اتم کلر جانشین شده است. این حلال مایعی روغنی و بی‌رنگ است که برای مواد آلی تقریبا انحلال ناپذیر در آب ، حلال مناسبی می‌باشد. 

خصوصیات فیزیکی

تری کلرواتیلن در  می‌جوشد. ماده‌ای نسبتا غیر فرار است و در هوای گرم هم به حالت مایع باقی می‌ماند. فشار بخار آن برابر با 0.08atm است و این نشان می‌دهد که این ماده تا حدودی تبخیر می‌شود. چگالی آن 1.47gr/ml و سنگین‌تر از آب است. تری کلرواتیلن با آب ، یک سیستم دو فازی تشکیل می‌دهد که آب به علت سبک بودن در لایه بالایی قرار می‌گیرد. چگالی بالای آن ناشی از اتمهای کلر می‌باشد. زیرا هیدروکربنهای غیر استخلافی از آب سبکتر هستند.

انحلال پذیری ترکیبات آلی در آب با افزایش تعداد اتمهای کربن کاهش می‌یابد. انحلال پذیری همچنین با افزایش نسبت کلر به هیدروژن کاهش می‌یابد. تری کلرواتیلن مولکولی کوچک است و با وجود بالابودن نسبت cl/H ، انحلال پذیری متوسطی در آب دارد. 1.1 گرم آن در یک لیتر آب حل می‌شود. این ماده در بسیاری از مایعات آلی حل می‌شود. به آسانی در درون ذره‌های آلی معلق موجود در آب یا رسوبات جذب می‌شود. اما برعکس بسیاری از هیدروکربنهای کلردار در بافت گیاهی یا جانوری به مقدار زیاد تجمع نمی‌یابد. 

کاربردهای تری کلرواتیلن

بیشترین کاربرد (TCE) به عنوان یک حلال صنعتی برای زدودن گریس از سطح فلزات می‌باشد. موارد استفاده دیگر آن عبارتند از :

 • به عنوان حلال خانگی و حلال خشکشویی تجارتی
 • استخراج سازنده‌ها از مواد غذایی (‌استخراج کافئین از قهوه)
 • پاک کننده رنگ
 • ضدعفونی کننده
 • به عنوانعامل بیهوش کننده 

البته به دلایل ایمنی و زیست محیطی کاربرهای آن روز به روز کمتر می شود. 

تأثیر در محیط زیست

این ماده به هنگام استفاده در اثر تبخیر یا ریخته شدن و نشت کردن در محیط زیست پراکنده شده ، در منابع آب راه پیدا می‌کند. TCE در حدود یک سوم منابع آبهای زیرزمینی در ایالات متحده یافت می‌شود و متداولترین ماده شیمیایی شناسایی شده در محل تخلیه مواد سمی است. در نزدیکترین محلها غلظت این ماده در آب چاه گاهی از 10μgr/lit بیشتر است. سطح این ماده در آبهای سطحی کمتر از مقدار آن در آبهای زیرزمینی است، زیرا TCE ، می‌تواند از آبهای سطحی تبخیر شده و در هوا پخش شود. 

 

 

حد آشکارسازی TCE

حد آشکارسازی برای TCE در آب در حدود μg/L است و غلظت آن در آبهای سطحی معمولا از کمتر از این مقدار تا حدود 100μgr/Lit تغییر می‌کند. طبق نظر سازمان محیط زیست آمریکا میزان 22μgr/lit از تری کلرواتیلن در آب در حیات جانوران آبزی اثرات مزمنی ایجاد می‌کند. دولت کانادا حد TCE را در آب آشامیدنی 0.05μgr/lit پیشنهاد کرده است. تاکنون هیچ مدرک قطعی از سرطانزایی TCE در انسان وجود ندارد، اما در روی برخی از جوندگان تأثیرات سرطانزایی نشان داده است. 

 

تری‌کلرواتیلن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تری‌کلرواتیلن

   

نام آیوپاک[نهفتن]

trichloroethene

نام‌های دیگر

1,1,2-Trichloroethene, 1,1-Dichloro-2-Chloroethylene, 1-Chloro-2,2-Dichloroethylene, Acetylene Trichloride, TCE, Trethylene, Triclene, Tri, Trimar, Trilene

شناساگرها

CAS

79-01-6 

پاب‌کم

6575

کم‌اسپایدر

13837280 

UNII

290YE8AR51 

شماره EINECS

201-61-04

KEGG

C06790 

ChEBI

CHEBI:16602 

ChEMBL

CHEMBL279816 

شماره RTECS

KX4550000

Jmol-3D images

Image 1
Image 2

SMILES

[نمایش]

InChI

[نمایش]

خصوصیات

فرمول مولکولی

C2HCl3

جرم مولی

۱۳۱٫۳۹ g mol−1

شکل ظاهری

Colorless liquid

چگالی

1.46 g/cm3 (20 °C)

دمای ذوب

‎−73 °C, 200 K, -99 °F

دمای جوش

‎87.2 °C, 360 K, 189 °F ([۱])

محلول در آب

1.280 g/L[۱]

محلول

دی‌اتیل اتر, اتانول, کلروفرم

ضریب شکست (nD)

1.4777 at 19.8 °C

خطرات

برگه داده‌های ایمنی ماده

Mallinckrodt Baker

خطرات اصلی

Harmful if swallowed or inhaled

لوزی آتش

1

2

0

دمای
آتش‌گیری خودبه‌خود

420 °C

ترکیبات مرتبط

مرتبط با vinyl halide

وینیل کلرید

ترکیبات مرتبط

کلروفرم
۱،۱،۱-تری‌کلرواتان
۱،۱،۲-تری‌کلرواتان

  (verify) (what is: /?)
تمامی داده‌ها مربوط به شرایط استاندارد(در  °C۲۵ و  kPa۱۰۰) است، مگر آنکه خلاف آن ذکر شده باشد.

Infobox references

تری‌کلرواتیلن (به انگلیسی:Trichloroethylene)‏ یک ترکیب شیمیاییبا شناسه پاب‌کم 6575 است. که جرم مولی آن 141.4 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ است.

جستارهای وابسته [ویرایش]

 • ترکیب شیمیایی
 • نام‌گذاری اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی

منابع [ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ChemID 79-01-6
 • «IUPAC GOLD BOOK». بازبینی‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.
 

این یک نوشتار خُرد پیرامونشیمی است. با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

 

[نمایش]

ن • ب • و

داروهای سروتونرژیک

 

[نمایش]

ن • ب • و

ترایسیکلیکس

 

 

شماره تماس :4182 110 0919
شماره تماس :2890 098 0912
شماره فکس :4459 8977 021
مهندس رضایی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ادرس: تهران بالاتر از چهارراه گلوبندک / خیابان سمیه نبش کوچه نسترن طبقه دوم
نمایندگی:ساوه خیابان مطهری / روبروی هلال احمر /بین مطهری 29 و 31
Shopping |09190539902
Premium Joomla Templates
No Internet Connection